برنزه کردن پوست

ممکن است فکر کنید که پوست تنها بدن شما را می پوشاند اما پوست بزرگترین اندام بدن شما است و سد اصلی بین بدن شما و محیط بیرون است.
پوست همچنین دارای سلول هایی است که به دستگاه ایمنی شما در مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند.
نور خورشید حاوی دو نوع پرتو ماورای بنفش است که به پوست شما برخورد می‌کند: اشعه ماوراء بنفش آ یا UVA اشعه ماوراء بنفش ب یا UVB.
نوع سومی هم وجود دارد به اسم UVC که جو کره زمین آن را قبل از این که به شما برسد جذب می‌کند. استند لوازم آرایش
پرتوهای UVB لایه بالایی پوست یا اپیدرم را می‌سوزانند و باعث آفتاب سوختگی می‌شوند، در حالی که پرتوهای UVA که به لایه عمیق‌تر پوست یا درم نفوذ می‌کنند و باعث برنزه شدن می‌شوند.
پرتوهای UVA که در پیری پوست مقصر محسوب می‌شوند و پرتوهای UVB اغلب با سرطان پوست ارتباط داده می‌شوند، با این حال پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پرتوهای UVA نیز ممکن است در سرطان پوست نقش داشته باشند.
هنگامی که پرتوهای ماوراءبنفش به پوست شما برخورد می‌کنند، سلول هایی به نام ملانوسیت را که مولد رنگدانه‌ای قهوه ای به نام ملانین هستند، تحریک می‌کنند. ملانوسیت ها با تولید هرچه بیشتر ملانین به آن پاسخ می‌دهند تا از پوست شما محافظت بیشتری به عمل آید. ملانین مانند نوعی چتر برای سلول های پوست عمل می‌کند و در عین حال رنگ قهوه ای مشخصه برنزه شدن را ایجاد می‌کند.
ملانین تا حدی می‌تواند از پوست شما محافظت کند. اگر شما مدت زیادی در معرض نور خورشید باقی بمانید، پرتوهای ماوراءبنفش نهایتا به پوست شما صدمه می‌زند. این آسیب به صورت چین و چروک، لکه های قهوه ای رنگ پیری، لک و پیس و آویزان شدن پوست خود را نشان می‌دهد. در بدترین حالت قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند به سرطان پوست، آسیب به چشم‌ها و ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها بینجامد.
بهترین راه برای مقابله با نور خورشید یافتن تعادلی میان فعالیت و محافظت است.
کرم های ضدآفتاب که جلوی نفوذ پرتوهای مضر را به پوست می‌گیرند، می‌توانند یکی از بهترین وسایل برای جلوگیری از آسیب به پوست باشند.
شماره “عامل محافظت در برابر نور خورشید” یا SPF کرم ضدآفتاب میزان محافظت آن را نشان می‌‌دهد. کرم های ضدآفتاب دارای شماره SPF بالاتر دفاع بیشتری در مقابل پرتوهای آسیب‌رسان ماوراءبنفش فراهم می‌آورند.