آنچه باید درباره سر شیشه شیر بدانید

توصيه دندانپزشکان، اين است که براي کودک‌ خود حتما سر شيشه و پستانک ارتودنسي بخريد. اين وسيله‌ها در اندازه‌هاي گوناگون موجود هستند و سر آنها به گونه‌اي است که مکيدن آن باعث آسيب به دندان‌ها و فک کودک‌ نمي‌شود. پستانک‌هاي ارتودنسي، تاشو و متقارن با توجه به شيوه طبيعي رشد کام، دندان‌ها و لثه ساخته مي‌شود. حتي چنانچه در دهان به حالت واژگون قرار گيرند، اين ويژگي‌ها را حفظ مي‌کنند. برخي پستانک‌هاي از سيليکون تهيه شده‌اند. پستانک‌هاي سيليکوني بدون بو و مزه بوده و بادوام‌تر از پستانک‌هاي لاتکس هستند. به منظور رعايت بهداشت، همه پستانک‌هاي با درپوش‌هاي حفاظت‌کننده ارائه مي‌شوند و از آنجا که منفذدار هستند، قابليت استريل شدن با بخار را دارند. اين پستانک‌ها داراي دسته حلقوي ايمني و سوراخ‌هاي هوا در بدنه هستند تا از تحريک پوست حساس کودک جلوگيري كنند.

سرشيشه‌اي به شکل سينه مادر
سرشيشه‌هايي که به شکل سينه مادر هستند، طوري طراحي شده‌اند که زماني کودک آن را مي‌مکد، احساس مي‌کند دارد سينه مادر را مي‌مکد و به همين علت تکامل کام و فک کودک روند طبيعي خود را طي مي‌کند. وقتي در شيشه کودک، اين شکل از سرشي شه را قرار مي‌دهيد، بايد آن را طوري در دهان کودک قرار دهيد که سوراخ‌هاي آن رو به بالا باشد، در نتيجه در هنگام مکيدن، شير به سقف دهان کودک بپاشد.

سرشيشه‌هاي معمولي
با سرشيشه‌هاي معمولي همه آشنايي داريم ولي راه مکيدن اين سرشيشه‌ها توسط شيرخوار، با مکيدن سينه مادر کاملا فرق مي‌کند. خارج شدن شير از اين نوع سرشيشه‌ها به نيروي مکش نياز نداشته و بسيار راحت‌تر از سينه مادر است که اين موضوع مي‌تواند باعث ايجاد اختلال در تکامل فک و کام شيرخوار شود. ميزان جريان شير از اين نوع سرشيشه‌ها بسته به اندازه سوراخ آنها متفاوت است و بهتر است قبل از هر بار تغذيه با اين نوع سرشيشه، سرعت جريان شير بررسي شود. اگر شيشه رو به پايين گرفته شود. سرعتي در حدود دو تا سه قطره در ثانيه تقريبا مناسب است.

سرشيشه‌هاي ضدنفخ

زماني که کودک براي تغذيه از سرشيشه‌هايي که ضد نفخ نيستند استفاده مي‌کند، بعد از چند بار مکيدن مجبور است کمي سر شيشه را شل کند تا هوا از سوراخ‌هاي سرشيشه وارد شيشه شود و فشار منفي که در اثر خارج شدن شير در آن ايجاد شده را جبران کند و در اين فاصله خودش هم مقداري هوا بلع مي‌کند. سرشيشه‌هاي ضد نفخ طوري طراحي شده‌اند که در لبه آنها سوراخ‌هايي وجود دارد که هوا مي‌تواند از آنها عبور کرده و بدون اينکه کودک مجبور باشد سرشيشه را رها کند، فشار منفي داخل شيشه را جبران کند. نتيجه اين مي‌شود که کودک مي‌تواند به طور مداوم به مکيدن خود ادامه دهد و هوا وارد معده‌اش نشود. عدم ورود هوا هم يعني نداشتن نفخ به همين جهت به اين شکل از سرشيشه، ضد نفخ مي‌گويند. سيسموني

سرشيشه‌اي با قاعده پهن
اين شکل از سرشيشه طوري طراحي شده که کاملا شبيه نوک سينه مادر عمل کند. وقتي کودک اين نوع سرشيشه را در دهان مي‌گيرد، قاعده پهن آن در مقابل لب‌ها قرار مي‌گيرد و نوک آن مثل نوک سينه مادر در دهان او حرکت مي‌کند. اين سرشيشه‌ها اندازه‌هاي مختلفي دارند و براي بچه‌هاي کوچک‌تر بايد از سرشيشه‌هاي با نوک کوچک‌تر استفاده کرد.
منبع: زنبيل