نکات خرید سیسمونی، ریزه کاری ها فراموش نشود

بسياري از رسم‌ها با گذشت زمان آنقدر پيچيده شده‌اند و تغيير شکل داده‌اند که ديگر نمي‌شود آن‌ را رسمي اصيل دانست؛ يکي از آنها همين رسم تهيه سيسموني نوزاد است.

در اغلب فروشگاه‌هاي سيسموني تا دلتان بخواهد‌ ليست‌هايي را مي‌بينيد كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌يك قد بلندتر و پيچيده‌ترند.

ما مي‌خواهيم فهرستي از سيسموني لازم و خوب را بگوييم كه براي استقبالي شاد و مثبت از فرزند جديد خانواده كافي است.

رسم سيسموني يكي از رسم‌هاي ايرانيان براي نخستين بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده مي‌گيرد اما هستند پدر و مادرهاي جواني كه دوست دارند در تهيه اين هديه، خودشان هم دخيل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكي به خانواده‌ها كرده باشند. اما از آنجا كه شروع يك كار، بر ادامه آن اثر مي‌گذارد، روش‌هاي تربيتي كه پدر و مادر مي‌خواهند در طول زندگي براي تربيت فرزند خود به‌كار بگيرند از جايي مثل همين خريد سيسموني شروع مي‌شود.

يك سيسموني خوب و مثبت، خريدي است كه در آن شرط هديه بودن وسايل رعايت شود و در آن اجبار و بحث‌هاي غيرصميمي به‌خاطر نوع خريد پيش نيايد.

در اين سيسموني منطقي آنچه براي تدارك حضور نوزاد لازم است، بدون نگراني از اينكه مبادا بخواهد قحطي بيايد و بعد‌ها ديگر نشود خريد كرد انجام مي‌گيرد. قبل از اين خريد خوب، خانواده بايد شرايط خود را مرور كند تا خريد موجب دردسر‌هاي بعدي و زحمت دوباره نشود. براي مثال به پرسش‌هاي زير پاسخ دهيد:

?- محل زندگيتان گنجايش چه وسايلي را دارد؟ اگر مستأجر هستيد آيا به فكر راحتي حمل‌ونقل وسايل خود هم هستيد؟

?- فرزند شما در چه فصلي متولد مي‌شود، نيازهاي مرتبط با فصل و سن او چيست‌؟

?- حداكثر توانايي مالي شما چه ميزان است‌؟ نيازها را با قدرت خريدتان هماهنگ كنيد تا نيمه‌كاره رها نشود.

?- جنسيت فرزندتان چيست‌؟ برخي نيازها با جنسيت رابطه دارد و اين آگاهي از اسراف جلوگيري مي‌كند.

بعد از تعيين شرايطتان مي‌توانيد براي خريد اقدام كنيد. نكات اين ليست خريد با هدف كمك به خريدي كاربردي و كافي است. به همراه داشتن يك دفترچه يادداشت براي ثبت آنچه خريده‌ايد و آنچه نياز داريد مي‌تواند به خريد مفيد و بدون تكرار كمك كند.

سرويس كالسكه
چند سالي است كه نسخه خريد سيسموني به جاي رفع نيازها به‌ سمت تجمل‌گرايي و افراط رفته است.

گاهي افراد براي نوزاد خود صندلي ماشين مي‌خرند درحالي‌كه ماشين ندارند و يا نمي‌توانند بخشي از ماشين را فعلا به اين دليل محدود كنند.

خريد كالسكه انجام مي‌شود درحالي‌كه وضعيت جسمي مادر اجازه بلند كردن و بستن كالسكه‌هاي سنگين را به او نمي‌دهد و يا موقعيت‌هاي حمل كودك با كالسكه براي اين خانواده قابل توجه نيست. تنها چيزي كه مورد توجه والدين هست اين نكته است كه ‌ اقلام موردنظر (بايد) در سيسموني باشد و ديگر هيچ!

با وجود اين اگر به‌دنبال خريد اين سرويس براي كودك هستيد به اين نكات توجه كنيد
توان خريد خود را براي تهيه اين اقلام كه قيمت‌هاي بسيار متفاوتي دارند مشخص كنيد. امروز مارك‌هاي ايراني با كيفيت قابل‌قبول نيز در بازار وجود دارد كه مي‌تواند نياز شما را با هزينه خيلي كمتري برآورده كند.

در اغلب اين سرويس‌ها وسيله حمل‌ونقلي به نام كرير به چشم مي‌خورد. بهتر است بدانيد اين وسيله اغلب تا حدود ?ماهگي گنجايش نگهداري از كودك را دارد. براي اين مدت كوتاه شايد قرض گرفتن اين وسيله از يك دوست و آشنا كه حالا براي او بدون استفاده است منطقي‌تر باشد. روكش جديد شما و يك آويز زيبا مي‌تواند ساك حمل كودك دوست‌تان را تزئين و براي استفاده كودك شما آماده كند.

قبل از خريد، آشنايان مي‌توانند منبع تحقيق خوبي براي چگونگي خريد اين سرويس باشند. در فروشگاه سعي كنيد يك‌بار به تنهايي كالسكه را جمع و حمل كنيد تا از توانايي خود براي تكرار اين كار با خبر شويد.

انتخاب رنگي مناسب براي اين سرويس كه نياز به شست‌وشوي دائم نداشته باشد يا كاور پلاستيكي براي تميز نگه‌داشتن آن نيز پيشنهاد مي‌شود. رنگ‌هايي كه جنسيت ندارد در اين خريد‌ها به استفاده از آن در آينده كمك مي‌كند.

اگر تصميم به خريد روروئك داريد به‌احتمال خطر آفريني اين وسيله كه البته براي مدت كوتاهي استفاده مي‌شود دقت كنيد. امانت‌گرفتن اين وسيله فضا گير و خطرآفرين شايد براي امتحان چند روزه كودك شما راه بهتري باشد.

اگر قصد خريد آغوشي براي نوزادتان را داريد،نوعي از آن‌كه امكان خوابيدن كودك در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبيه شده پيشنهاد بهتري است.

لوازم بهداشتي
ليست وسايل بهداشتي سيسموني هر سال تغيير مي‌كند. اغلب معروف‌ترين آنها عبارت است از: شيردوش، شيشه شير، پستانك نوزادي كه البته از معمولي تا مدل‌هاي ارتودنسي‌دار موجود است، كرم‌هاي بهداشتي، دماسنج، ناخن‌گير، دندان‌گير، پوشك، دستمال مرطوب، پودر بچه و… .

در خريد وسايل بهداشتي به آن دسته از محصولات كه تاريخ مصرف دارد دقت كنيد و با خريد زياد ازحد، موجب هدر رفت ‌آن نشويد.

استفاده از ماشين لباسشويي كودك چند سالي است كه مرسوم شده است. قيمت اين وسيله از حدود ???هزار تومان شروع و با توجه به شركت سازنده آن و توانايي‌هايش تغيير مي‌كند. اين وسيله به‌دليل امكان شست‌وشو با حجم كم لباس‌ها و درصورت استفاده از پارچه به جاي پوشك براي تعويض كودكان پيشنهاد خوبي است‌ اما اگر شما قرار است براي كودك‌تان از پوشك استفاده كنيد به هيچ وجه اين وسيله ‌ را تهيه نكنيد. كافي است لباس‌هاي نوزادتان را به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌هاي خودتان با همان ماشين لباسشويي هميشگي خودتان بشوييد.

برخي از خانواده‌ها به‌دليل مديريت اقتصادي خانواده ترجيح مي‌دهند كه با وجود استفاده از پوشك در مهماني‌ها و… در محيط خانه از پارچه‌هاي مخصوص براي تعويض كودك استفاده كنند. در اين صورت تهيه مواد بهداشتي شست‌وشو از داروخانه‌ها كه از حساسيت جلوگيري كند اما ضد‌عفوني‌كننده باشد را فراموش نكنيد.

اسباب بازي
فروشگاه‌هاي اسباب بازي با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصيت‌هاي كارتوني و… خريدار سيسموني را به ولع خريد بيشتر تشويق مي‌كند اما خريد اسباب بازي، خريد ابزار شادي و رشد هوشي و مهارتي كودكان است؛ پس خريد آن با تمام خريد‌هاي سيسموني فرق مي‌كند.

يك اسباب بازي خوب بهتر است با توجه به رده سني خاص كودك تعيين شود و پس از خريد هم در آن بازه سني در اختيار كودك قرار گيرد.

اسباب بازي‌هايي كه رنگ‌هاي شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجيح دهيد. در ?‌ماه اول دوره نوزادي بهتر است از وسايل بازي درشت‌تر استفاده كنيد تا خطرآفرين نشود.

اسباب بازي‌هاي موزيكال براي كودكان نوپا جذاب‌تر است اما ‌هرچه وسايل بازي امكان دست‌‍ورزي بيشتري را مهيا كند مثل خمير‌هاي بهداشتي، گل‌رس و… براي كودكان جذاب‌تر است؛ البته كودكان امروز به وسايل خانه مثل ظروف منزل يا عصا و چوب‌هاي معمولي و… علاقه بيشتري دارند. مي‌خواهيم بگوييم كه مطمئن باشيد افراط در خريد اسباب بازي به معني تضمين لذت از بازي و كمك به رشد كودك نيست. بهتر است حوصله والدين و مهياكردن بستر بازي بدون خطر و سالم با وسايل بازي را هم براي كودكان تدارك ببينيد.

پيشنهاد مي‌شود اگر خانواده، اسباب‌بازي‌هاي متعددي را براي فرزند شما تهيه كرده‌اند يا كادو گرفته‌ايد، پس از تولد كودك به مرور آنچه در سال‌هاي بعد براي كودك مفيد است را جمع‌آوري و تا آن زمان در انباري و دور از چشم كودك نگهداري كنيد تا براي كودك شما عادي و بي‌معني نشود.

خريد كتاب را فراموش نكنيد. بعضي از خوبي‌ها، خوبي‌هاي ديگر را هم به‌دنبال خود مي‌آورند و انس كودك با كتاب يكي از عادت‌هاي خوب تربيتي براي فرزندان است. يك قفسه كوچك از كتاب‌هاي داستان، زمينه عادت و انس به كتابخواني را نيز به بچه‌ها منتقل مي‌كند.

كتاب‌هايي كه تهيه مي‌كنيد، بهتر است از تصاوير درشت و جذاب بهره‌مند و داراي موضوعات متنوع باشد.

لباس
يكي از موقعيت‌هايي كه در آن اسراف زيادي ممكن است اتفاق بيفتد خريد لباس است. به‌عنوان مثال كودك شما در هر ماهي كه از تولدش مي‌گذرد حداكثربه اندازه ?دست لباس نياز دارد. خريد بيش از اندازه فقط مي‌تواند به شما ضرر بزند . پيشنهاد ما اين است كه هر‌ ماه به اندازه نياز همان‌ ماه او لباس تهيه كنيد. با اين كار به تنوع مورد نظر خود هم مي‌رسيد.

به‌خاطر داشته باشيد كه در دوران بارداري براي تهيه سيسموني فقط براي همان فصلي كه كودك شما متولد مي‌شود خريد كنيد چون ممكن است ناگهان چندماه بعد با انبوهي از لباس‌ها مواجه شويد كه اندازه كودك شما نيست، درحالي‌كه پول زيادي بابت آنها داده‌ايد.
بسته‌هاي سرويس‌هاي لباس نوزادي نيز گاهي شامل لباس‌هايي مي‌شود كه مورد نياز نيست يا سايز مناسبي ندارد؛ اگر بتوانيد خودتان از لباس‌هاي غيرسرويسي انتخاب كنيد خريد مفيدتري داريد.

در خريد تعداد لباس نيز عجله نداشته باشيد چراكه اگر خريد سال‌هاي بعد را امروز انجام دهيد ممكن است خريد شما با سليقه فرزندتان جور نباشد يا رنگ لباس‌ها مناسب ظاهر او نباشد.

توجه به نوع پارچه، راحتي لباس و پرهيز از لباس‌هاي چسبان را در حفظ سلامتي فرزندتان درنظر داشته باشيد. هر جنس گراني، لزوما جنس خوبي نيست. وسواس انتخاب را از اسم و نوع مارك، به سمت جنس پارچه و دوخت تغيير بدهيد.

تهيه لباس‌هايي كه هنر دست مادربزرگ يا مادر باشد نه‌تنها به اقتصاد خانواده كمك مي‌كند بلكه در تمام فرهنگ‌ها نشان‌دهنده هنر و ميزان بيشتر توجه و ذوق براي استقبال از نوزاد است؛ هنر پول خرج كردن را به هنر دست خودتان ترجيح ندهيد.
منبع: ني ني بان