اهمیت زبان آلمانی

زبان آلماني را ميتوان بعد از انگليسي مهمترين زبان اروپايي دانست. پبيش از 100 ميليون نفر در جهان زبان آلماني را به عنوان زبان مادري صحبت ميکنند. کشورهاي آلمان، اتريش، سوييس، لوکزامبورگ و ليختن اشتاين کشورهاي آلماني زبان جهان هستند. کشور آلمان بزرگترين قطب اقتصادي اروپاست و از نظر صادرات موقعيت ويژه اي را در جهان دارد. نمايشگاههاي آلمان در زمينه‌هاي مختلف علمي، صنعتي و جهانگردي داراي رتبه و ارزش بالايي هستند. محصولات آلمان از نظر کيفي رتبه بالايي دارند و رفته رفته Made in Germany به عنوان يک برند در بازار جهاني در حال مطرح شدن است.

ايران بعنوان بزرگترين بازار آلمان در خاورميانه تبادلات اقتصادي بسيار زيادي را با اين کشور دارد.
زبان آلماني پيش از هر چيز زبان فلسفه است و فيلسوفان بزرگي چون کانت، هگل، شوپنهاور و نيچه آثار خود را بدين زبان نوشته‌اند. فرهنگ آلماني نيز عرصه‌هاي مختلفي چون موسيقي، تئاتر، شعر و... را شامل ميشود که با يادگيري زبان آلماني در اين عرصه‌ها نيز دنياي جديدي به روي شما باز ميشود. کشور اتريش به عنوان دومين کشور آلماني زبان پايتخت هنر و موسيقي نام گرفته است و جشنواره‌هاي تئاتر، موسيقي و ديگر جشنواره‌هاي هنري اين کشور که هر ساله برگزار ميشوند از شهرت جهاني برخوردار هستند.
در زمينه توريسم نيز ايران بيشترين حجم توريست را از کشورهاي آلماني زبان دارد. توريستهاي آلماني اغلب با شناخت درست از ايران براي ديدن جاذبه‌هاي فرهنگي – تاريخي به کشور ما سفر ميکنند.
دانشگاه هايدلبرگ که در سال 1386 ميلادي تاسيس شد پيشينه علم دانشگاهي را در آلمان نشان ميدهد. در اين دانشگاهها بود که دانشمنداني چون انيشتن، ارنست فيشر، روبرت کخ و ارنست هرتسفلد ايرانشناس پا به جهان علم گذاشتند و خدمات ارزشمندي را به جامعه جهاني عرضه داشتند. امروزه نيز دانشگاههاي آلمان جز برترين دانشگاههاي اروپا هستند و شبکه‌هاي تحقيقاتي، مطالعاتي و علمي اين کشور در راستاي شکوفايي هرچه بيشتر علم تلاش ميکنند.
در پايان ميتوان گفت يادگيري زبان آلماني براي هرشخص ميتواند باعث پيشرفت شغلي و تحصيلي گردد. با دانستن زبان آلماني در تمام عرصه‌ها افقهاي جديدي پيش روي شما باز خواهد شد و دنياي جديدي از علم، فرهنگ، هنر، فلسفه و اقتصاد را خواهيد شناخت. شرکتهاي بزرگ آلماني و ايراني همگي پيوسته خواستار نيروهاي متخصصي هستند که به زبان آلماني مسلط باشند.